سقط جنین با آمپول پروستاگلندین + اکسی توسین + آمپول فشار+ قرص و شیاف

در رایج ترین سقط جنین در اوایل بارداری های ناخواسته از آمپول پروستاگلندین و اکسی توسین استفاده میشود.این آمپول در بازار بصورت قاچاقی خرید و فروش می گردد.


ddd.jpg


در سقط با این روش ۲ آمپول پروستاگلندین به فاصله یک ساعت از هم عضلانی تزریق می گردد که زن باردار پس از یک تا ۲ ساعت دچار درد و پیچش شکم همراه با خونریزی و دفع جنین می شود.


این خونریزی ها ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه یابد و برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن بیمار باید روزی یک قرص آهن به ازای هر روز خونریزی استفاده نمایدو جهت پیشگیری از عفونت هر ۶ساعت کپسول سفالکسین ۵۰۰ همراه با قرص مترونیدازول هر ۸ ساعت را فراموش ننماید.در ۲۴ ساعت اول و خصوصا چند ساعت اول تزریق آمپول عوارض زیر بوجود می آید:


درد شدید پایین شکم (جهت درمان آن آمپول هیوسین تزریق می شود که ممکن است از اثر آمپول پروستاگلندین در ایجاد سقط بکاهد)


درد سردل مشابه درد معده (جهت درمان آن دو آمپول رانیتیدین را وریدی آهسته تزریق نمایید)


تنگی نفس (جهت رفع آن آمپول هیدروکورتیزون را وریدی آهسته تزریق نمایید)


اسهال و افت فشار (جهت درمان آن از سرم قندی نمکی استفاده نمایید)


جهت پیگیری سونوگرافی بعد از قطع خونریزی یا سونوگرافی بعد از ده روز در صورت ادامه دار بودن خونریزی ضروری است


در صورت ادامه دار بودن خونریزی پس از سقط قرص متیل ارگونوین(مترژین)هر ۸ ساعت تجویز گردد


به علت ایجاد افسردگی و اختلالات اضطرابی در بیمار بعد از سقط روان درمانی و تجویز داروهای آرام بخش توصیه می گرددمثلا آمی تریپتیلین ۱۰ هرشب وسط شام


متاسفانه به علت عدم آگاهی زوجین در دوران نامزدی یا پس از ازدواج مبنی بر اینکه هر نوع نزدیکی بدون روش پیشگیری (کاندوم و قرص و.....) حتی بدون انزال می تواند منجر به بارداری نا خواسته شودبارداری های ناخواسته به وقوع می پیوندد .


این بارداری ها به علت مسایل قانونی اجتماعی و مذهبی و.....به سمت سقط پنهانی و غیر بهداشتی پیش می رود که ممکن است عوارض جسمی و روحی برای زوجین به وجود آورد.


با این توضیحات علی رغم مخالفت بنده با این گونه موارد برای جلوگیری از سقط های زیر زمینی و غیر بهداشتی در مورد قرص و شیاف واژینال میزوپروستول به توضیح می پردازم هر چند حفظ جنین و تولد فرزندی سالم را نعمتی می دانم که ممکن است تنها یک بار نصیب یک زوج گردددر گذشته از امپول های پروستاگلندین و اکسی توسین و....جهت سقط استفاده می شد اما با روی کار آمدن دارو های غیر تزریقی و کم عارضه تر مثل میزوپرستول Misoprostol (با نام تجاري Cytotec )درد سر این فرایند کاهش یافت.


میزوپروستول با نام میزوتک یا میزو گلندین در قالب قرص های 100 و 200 میکروگرمی در ایران تولید میگردد.(نام تجاری آن سیتوتک یا سایتوتک می باشد)


این قرص که برای پیشگیری و درمان زخم معده به کار میرود به عنوان آنالوگ پروستاگلندین E1 در سقط جنین هم کاربرد دارد. معمولا جهت سقط نوع واژینال دارو موثر تر است بطوری که در سه ماهه اول بارداری ناخواسته 800میکروگرم هر دوازده ساعت تا حداکثر سه بار از فرم واژینال دارو جهت سقط جنین استفاده می گردد.


(اما در سه ماهه دوم 400 میکروگرم هر 3 ساعت تا حداکثر 5 بار از نوع واژینال دارو شیاف می گردد.سقط معمولا با خونریزی خفیف 5 تا 14 ساعت بعد در استفاده واژینال یا 5 تا 20 ساعت بعد در استفاده از قرص خوراکی اتفاق می افتد.


عوارض جانبی دارو به تب و لرز محدود میگردد هرچند که ممکن است به طور شایع سردرد اسهال درد شکمی تهوع نفخ استفراغ سوء هاضمه و به طور نادرتر لکه بینی درد هنگام قاعدگی اختلال قاعدگی و بطور بسیار نادر پارگی رحم بدهد.


سقط هر جنین قتل یک انسان است


ممکن است این مورد تنها فرزندی باشد که نصیب تان می گردد.(اگر دوباره باردار نشدید چه می شود)


ممکن است این جنین تنها فرزند سالم شما باشد (اگر فرزندان بعدی تان دچار مشکل شدند که را سرزنش می نمایید)


اگر در شرایط عقد و نامزدی هستید می توانید حتی با یک سفر زیارتی عروسی زودتر از موعد را انجام داده و فرزند خود را حفظ نمایید

/ 0 نظر / 15 بازدید